מסע אל העבר – ניהול משאבי אנוש מאז ועד היום

ניהול משאבי אנוש הוא תחום מקצועי שהשתנה מאוד בשנים האחרונות, בדיוק כפי שהשתנו עולם העבודה ועולם התעסוקה. השינויים בניהול משאבי אנוש הם רחבי היקף. החל מתפישת המשאב האנושי וניהול משאבי אנוש בפרט ועד למגוון תחומי העיסוק והדיסיפלינות המרכיבות את התחום.

 

אז משחק ניחושים קצר. על כמה דיסיפלינות מקצועיות, חולש היום תחום משאבי האנוש?

שיחקנו במשחק בעצמנו והגענו בקלות ל 10 (!) דיסיפלינות מקצועיות. איך? הנה לפניכם:

משאבי אנוש, לימודי עבודה, פסיכולוגיה, ייעוץ ארגוני, אימון, משפטים, שיווק, מנהל עסקים, הנהלת חשבונות, רכש ועוד. נשמח לשמוע אילו עוד דיסיפלינות אתם מצאתם.

 

 

אם לפני כ-80 שנה, משאבי האנוש שעוד אז נקראו מחלקות כח אדם, כללו בעיקר טיפול במבנה ומדיניות העסקה, כמו גם גיוס ורווחה, היום בניהול משאבי אנוש ניתן לעסוק בבניית התרבות הארגונית, שיווק ומיתוג החברה כלפי מועמדים. בשנות ה-50, החל התחום להסתעף למספר התמחויות: יחסי עבודה, שכר והטבות, גיוסים, הדרכות ופיתוח ואדמיניסטרציה.

בשנות ה- 60-70, בשל צרכים ממשלתיים של שוויון הזדמנויות בעבודה, בטיחות בעבודה ועוד, התפתח תחום ניהול משאבי אנוש לתהליכים מורכבים יותר כגון: פיתוח קריירה, תכנון וקביעת מטרות, תכנון אסטרטגי. בשנים אלו גם החלו להבין את ההשפעות הארגוניות של העובד הבודד והושם דגש על פיתוח הפוטנציאל האישי של העובדים והיעילות הארגונית. בשנות ה-80, ניהול משאבי אנוש החל לעסוק יותר בהיבטים העסקיים של הארגון. היבטים כגון מתחרים, שיפור היעילות, שיפור השירות ועוד תפסו את תשומת לב מנהלי משאבי האנוש.

כמו כן, תפישת העובד כמשאב אנושי ושיפור היכולות הארגוניות של הפרט, הפכו למוקד עניין וסייע לארגונים להשתפר כל הזמן ולהניע שינויים. מתוך כך, הפכו מנהלי משאבי האנוש לחברי מפתח בהנהלות הארגון. בשנות ה-2000 שינויים מהותיים נוספים נעשו בתחום בעיקר בהיבטים של מעורבות אסטרטגית-עסקית ותרבותית והובלת שינויים ארגוניים ותרבותיים הנוגעים לצרכים עסקיים.

 

זמנים השתנו – האבולוציה של משאבי האנוש

 

גם שם המקצוע "משאבי אנוש" השתנה לאורך השנים, בהתאם לשינויים ולמגמות של העולם החדש. בתחילה מנהלת משאבי אנוש עבדה בכוח אדם. עוד שההון האנושי היה כוח עבודה, כחלק מעוד כוחות עבודה משמעותיים בארגון כגון המכונות.

לאחר מכן, כאשר החלו לתפוש את העובדים כמשאב ארגוני מהותי, השתנה השם למשאבי אנוש. כיום אנחנו רואים השתנות מהירה ומגוונת של המחלקה, בהתאם לאוריינטציה של הארגון ביחס לעובדים ולמשאב האנושי. דוגמאות לכך אפשר לראות בשמות "ניהול תרבות וצמיחה", "ניהול אנשים ותרבות" ועוד ועוד.

אז מה עליכם לדעת על מנת להיות מנהל או מנהלת משאבי אנוש מוצלחים?

ריכזנו עבורכם את המיומנויות החשובות ביותר עם המון המון טיפים כדי שתוכלו מייד ליישם:

1.     בניית תכנית עבודה. בשל רוחב היריעה, הזמן הקצר וכמות המשימות, תכנית עבודה טובה תסייע לכם לעמוד בכל היעדים והמטרות שהצבתם. השד לא כזה נורא – איך בונים תכנית עבודה מוצלחת לצד תקציב שנתי שיאפשר את מימושה

2.     תקשורת פנים ארגונית. הארגונים של היום משופעים בשינויים אותם צריך לתקשר לארגון. תקשור טוב יכול לסייע לכן להניע מהלכים קדימה בלי הצורך לטבוע תחת מפלי חוסר שביעות רצון והתנגדויות. פשוט משחשבתם – איך להקפיץ את הצלחת הארגון באמצעות תקשורת פנים ארגונית?

 

תקשורת פנים ארגונית – מיומנות קריטית לארגון

 

3.     מיומנויות פיתוח מנהלים. הכוח המניע בארגון ומי שאחראיים בפועל על המשאב האנושי בו, הם המנהלים. לפיכך כדי מאוד לסייע להם לעשות את עבודתם נאמנה. להלן עשרת הדברות לבניית תכניות פיתוח מנהלים מוצלחות

4.     אם אתם עובדים בחברה טכונולוגית, חשוב מאוד שתלמדו את שפת האג'ייל ותסייעו לארגון לפעול על פיה. אג'ייל למשאבי אנוש

5.     מיתוג ושיווק עצמי. אחת המיומנויות החשובות, להבין את הערך שלך ולגרום לארגון להבין אותו. מצבי את עצמך במקום שנראה לך המתאים ביותר עבור התפקיד החשוב ביותר בארגון. אני HR, אני VP of Happiness, אני Director of Well Being ו.. אני Project manager, אז מה? ; למה HR הוא חלק מצוות המשימה הראשון של הסטארט-אפ

6.     ואחרון חביב לכתבה זו – פיתוח מסלולי קריירה לעובדים. עוד תחום פעילות חשוב ליישום בארגונים של היום. לא פתרון קסם אבל בהחלט עובד – איך מסלולי פיתוח קריירה משנים את כללי המשחק הארגוני

סעיף בונוס –

בעבודה ומחוצה לה, המיומנויות החשובה ביותר היא הלמידה. על מנת לנהל משאבי אנוש בעולם משתנה ולא יציב של היום הוא להישאר מעודכנת, להבין לאן השוק הולך ולהחליט לאן את רוצה להוביל את הארגון שלך.

בהצלחה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30