שנה חדשה – חשיבה חדשה

שבוע שעבר, בעודי מסתובבת בכנסCBT  לטיפול קוגנטיבי התנהגותי שנערך בירושלים, נתקלתי באחד הדוכנים בספר קצר עם שם מוזר: "גדר, כבשה ואיש עם בעיה" של יעל בירן. הכותרת נשמעה מספיק מעניינת, אז לקחתי אותו לידיי, התחלתי לקרוא, ומה שהתגלה לפניי הוא סיפור מופלא, על גדר, כבשה ואיש עם בעיה… את עיקרו אספר לכם כעת.

הספר מתחיל בתיאור של איש קטן עם בעיה גדולה שמנעה ממנו להרדם בלילה. כדי להירדם הוא החליט לספור כבשים, שהרי ידוע שזו השיטה הטובה ביותר להרדם עוד מימי הכבש השישה עשר.

בהתחלה הוא דמיין את כל הכבשים יחד, מסתובבות בחדר בלי שום כיוון ומטרה והיה לו קשה לספור אותן. אז הוא החליט שכדי להקל על עצמו הוא ידמיין גדר, וכך יכול לספור את כל הכבשים בצורה מסודרת כשאחת אחת הן יעברו את הגדר. וכך, מתארת בירן איך כל כבשה מצאה לה דרך ייחודית משלה לעבור את הגדר.

לעצור לפני הגדר

הראשונה, לדוגמה, קפצה מעל הגדר, כמו שרואים בכל הספרים, השנייה דווקא נדחקה מתחת, השלישית, נכנסה עם הראש בתוך הגדר, אחת העדיפה לא להבחין בכלל שקיימת בעיה של גדר, אחרת נסתה לשכנע את כל השאר שהגדר בכלל לא נחוצה. הייתה גם כבשה שויתרה על הצמר שלה כדי שתוכל להידחק בין שלבי הגדר והכבשה שאחריה במקום לעבור את הגדר דחפה אותה רחוק ככל האפשר. כך ממשיכה בירן לתאר כבשה כבשה והדרך שבחרה לעבור את הגדר עד שהיא מגיעה לכבשה האחרונה.

האחרונה, בניגוד לכל השאר עצרה רגע לפני הגדר, הביטה ימינה ושמאלה והחליטה לבחור דרך אחרת. היא פשוט הלכה לקצה שבו מסתיימת הגדר ועקפה אותה מימין ללא כל בעיה. כלומר, לפעמים רק נדמה לנו שיש בעיה מורכבת כשבעצם ניתן לעקוף אותה בקלילות רבה.

לשנות את צורת המחשבה

אני אוהבת מאד ספרים פשוטים שמדברים על דברים מורכבים. ולכם, אמליץ לקרוא את הספר ולהיזכר בו בפעם הבאה שאתם נתקלים בבעיה, לחשוב כמו הכבשה האחרונה. לעתים אפשר לקחת צעד אחורה, לחשוב רגע ולשאול האם יש דרך אחרת ופשוטה לפתור את הבעיה שלפנינו?

אלברט איינשטיין כבר אמר פעם: "אי אפשר לפתור בעיות בשימוש באותה צורת מחשבה שיצרה אותן". לפי דעתי, בזכות העצירה, ניתן למצוא פתרונות בצורת מחשבה השונה מזו שיצרה את בעיה.

אני מאחלת לכם שנה מלאת תובנות, פתרון בעיות וחשיבה בדרך אחרת.

שנה טובה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30