המשוגעים לדבר: גרסת הפצ'ה קוצ'ה

יצא לכם כבר להשתתף בפצ'ה קוצ'ה? אם לא, אני ממליצה בחום למהר ולהזמין כרטיסים לערב הבא. הפצ'ה קוצ'ה הוא למעשה פורמט אמנותי, שמפגיש על במה אחת מגוון אקלקטי של אמנים מרתקים: אנימטורים, צלמים, מעצבים תעשייתיים, גרפיקאים, הוגים, רקדנים, מוסיקאים ועוד. בכל ערב שכזה עולים לבמה בזה אחר זה 9 אמנים, ולכל אחד ואחת מהם יש בדיוק 6:40 דקות להציג את האומנות שלהם, ולהביע את הקול הייחודי להם. כל זה התחיל כערב חד פעמי בטוקיו, ומאז התפשט ל- 900 ערים שונות בעולם כולל ניו יורק, טהרן ותל אביב.

בערב ה- 19 של הפצ'ה קוצ'ה בישראל, שבו סוף סוף צפיתי, היה ממש מעניין. אחד המשתתפים המסקרנים היה עמית דרורי, שהציג את תהליך העבודה שלו לבניית רובוטים- בעלי חיים, פרויקט בו הוא משקיע למעלה מחמש שנים. על הבמה עלו גם יובל שטיבלמן ואורי לוטן – שהשקיעו 5 חודשים כדי ליצור את קליפ האנימציה "מעגלים" של להקת ג'יין בורדו. גם חברי להקת Tiny Fingers סיפרו על תהליך יצירת הקליפ The Fall שצולם בים המלח במשך כשנה. גינאדי ניז'ניק סיפר לנו על שחזורים היסטוריים לאירועים בחיי הצלבנים שאליהם התמסרו הוא וחבריו, והיו שם עוד אמנים רבים ומעניינים.

מה שנגע לליבי, ובלט יותר מכל בעיניי היה ההתמסרות האדירה, או אם לדייק, האובססיביות של אותם אמנים להשקעה טוטאלית באמנות שלהם, אזוטרית ככל שתהיה. במשך חודשים ולעתים גם שנים, כל עולמם הופך להיות יצירת מוצר שלם וייחודי שבו הם מאמינים ואליו הם שואפים. הרעיון הזה מעורר השתאות ומרחיב את הלב. התרגום של הפצ'ה קוצ'ה מיפנית הוא "בלה בלה", ואכן אמני הפ'צה קוצ'ה אינם בהכרח השמות המובילים בתחומם, הם לא עוסקים בנושאים שברומו של עולם, אלא בדברים כביכול שוליים. אולם אילולא אלו, איך היו נראים חיינו?

בעידן הנוכחי, יותר ויותר מהפעילות העסקית ומהמוצרים שמייצרים, שואבים השראה ממקורות מגוונים. אחת הדוגמאות המעניינות ביותר הוא הרובוט נחש – פיתוח של הטכניון, השואב השראה מעולם החי. אחרי חודשים של תצפית על נחשים, הבינו החוקרים שיש לנחשים יתרונות אדירים עבור מערכת הביטחון, כמו למשל: כניסה למקומות צרים, הריסות, או מקומות בנויים וסיפוק מידע על הנעשה שם, מבלי לסכן חיי אדם.

דוגמאות קלאסיות יותר הן מכנס הג'ינס, שהגיע אלינו בכלל מעולם האוהלים או רדיד האלומיניום, שבו אנו משתמשים במטבח אבל במקור היה פיתוח של נאס"א כמגן חום בחלליות, ויש עוד דוגמאות רבות ומגוונות.

אז מה ההמלצה שלי בפוסט ההשראה הזה? הרעיון העסקי הבא שלכם יכול להגיע ממקורות מגוונים, שאינם בהכרח קשורים לעולם הפעילות שלכם. חשיפה למקורות שונים, כמו למשל ערב הפצ'ה קוצ'ה, מרחיבה את הדעת, פותחת את שערי הדמיון, ובעיקר מעניקה שפע של השראה. נסו ותיהנו.


רוצים לייצר תרבות של יצירתיות? צרו איתנו קשר >>

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30