לחשוב מחוץ לקופסא

בישיבת עבודה שערכתי לא מזמן סיפר לי סמנכ"ל נ.פ.א סוכנות ביטוח, אביעד קוזליק, סיפור עם סקוטי עם טוויסט מבריק שמעיד יותר מהכול על חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה. וכך מספר הסיפור:

בסקוטלנד הרחוקה בחווה נידחת גר איש זקן, ערירי ובודד. למחייתו היה האיש הזקן מגדל תפו"א בשדה שלו ומוכר את יבולו כל שנה עם בוא האביב. לאיש הזקן היו שני בנים, שניהם מאד "מוצלחים". הקטן, יושב בכלא בגין גניבה והבכור יושב בכלא בגין גניבה ושוד מזויין.

בחורף קר אחד בדיוק לפני המועד בו היה אמור הזקן לחרוש את השדה, התמוטט סוסו של האיש, שהיה אף זקן ממנו, ומת. בנוסף, הקור העז וגילו המופלג של האיש הביאו לכך שלקה בדלקת פרקים. ללא סוס עבודה, וללא כוחות פיזיים, לא יכול היה הזקן לחרוש את אדמתו כדי לשתול את פקעות תפוחי האדמה. מה יעשה האיש ללא גידול תפוחי אדמה? כיצד יתקיים בשנה הקרובה ושני בניו בכלא?

בצערו, פנה האיש הזקן לבנו הצעיר. הוא שלח לו מכתב ובו בקשה שיראה מה יכול לעשות על מנת לבוא ולסייע לו לחרוש את שדה תפוחי האדמה. הבן קיבל את המכתב ובו באותו היום ביקש ממנהל הכלא שיעשה כל שביכולתו לשחררו לתקופה קצרה כדי שיוכל לעזור לאביו הזקן. דבר לא הועיל, ומנהל הכלא נותר בסירובו לאפשר את יציאת הבן. בלב כבד השיב הבן מכתב לאביו ואמר שאיננו יכול לבוא לעזור.

זה כל מה שיכולתי לעשות

מיואש, פנה האב לבנו הבכור באותה בקשה. "אנא בני, עשה כמיטב יכולתך לבוא ולסייע לי לחרוש את שדה תפוחי האדמה". מיד שיגר הבן אל האב מכתב תשובה ובו כתב "אנא אבי, אל תיגע באדמה כי שם הסתרתי את השלל הגנוב מהשוד האחרון שביצעתי". תוך מספר שעות, הגיע צי אדיר של שוטרים עם סוסים ומחרשות והחלו להפוך כל רגב ואבן בשדה תפוחי האדמה של האב, אך לא מצאו דבר.

האב ההמום שלח מכתב לבנו ובו תיאר את קורות המקרה. בתשובה כתב לו הבן בחזרה: "אבי, עכשיו כשהשדה שלך חרוש, תוכל לשתול את פקעות תפוחי האדמה, זה כל מה שיכולתי לעשות"

חשיבה יצירתית פורצת דרך

הבן הבכור הוא אולי לא סיבה לגאווה עבור אביו, אולם יש לו בהחלט את היכולת לחשוב מחוץ לקופסה. במקום לומר "אינני יכול", הוא חשב לעצמו איך בגבולות המשאבים המוגבלים שלו הוא יכול לפרוץ את הדרך ולעזור לאביו. במילים אחרות, הבן השודד ממקום מושבו בכלא פרץ בעזרת חשיבה יצירתית את גבולות האפשר.

מנהלים יקרים,

מי ייתן שבשנת 2014 יפרצו גבולות האפשר, וכל מה שנראה כחלום בשנים עברו יהפוך למציאות עסקית פורחת ומספקת. חשיבה מחוץ לקופסא יכולה להיתפס בעיני רבים כסיסמא, אבל בקלות היא יכולה להיות מושגת באמצעות מיומנויות והתנסות.

נשמח גם השנה ללוות אתכם להצלחה וליצירתיות עסקית: פיתוח מנהלים, ייעוץ ארגוני.

שנה אזרחית ועסקית טובה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30