המגפה של אחרי המגפה – איך נמנע מנטישת עובדים בארגון?

על פי סקר גדול שנערך בארה"ב, אחד מכל ארבעה עובדים מתכנן לחפש עבודה חדשה בחברה אחרת בסיום הקורונה. גם בסקר שביצענו באיה לחמי יועצי מצאנו ממצא מדאיג נוסף , 51% מהמשיבים העידו כי יבחרו לעזוב את מקום עבודתם במידה ותוצע להם עבודה אחרת.

אז מדוע עובדים עוזבים אותנו?

ישנן לא מעט סיבות המביאות עובדים לעזוב בתקופה זו: החשש להפרת איזון בית-עבודה, רצון למימוש תשוקות ופרויקטים אישיים (מגמת ה YOLO – You Only Live Once) ורצון להתמקד במשפחה ולקחת חופש אחרי שנה קשה של עבודה מאומצת ומאתגרת, תחושת חוסר מחוברות ארגונית שהתעצמה בשל המרחק מהארגון והעבודה מהבית. אז כדי שתוכלו להבין טוב יותר את העובדים שלכם, הבאנו לפניכם את שלושת המגמות המרכזיות:

  1. יחסים, יחסים, יחסים

בארגונים רבים אשר עברו (בשל אילוצי הריחוק החברתי שכפה נגיף הקורונה) ל'מודל עבודה מרחוק' נחשף עד כמה המעסיקים הביעו חוסר אמון ביכולת של עובדיהם לבצע את עבודתם ללא פיקוח אישי. לכן, אין פלא שכאשר חוזרים לשגרה הישנה, העובדים בוחרים למצוא מעסיק חדש מאשר לשוב לאותו המנהל שהביע בהם חוסר אמון.

  1. לא מוותרים על הבית

העבודה מהבית הראתה לעובדים שהם יכולים לקבל כמעט הכל בו זמנית, אז מה הפלא שהם לא רוצים לאבד את הזכות הזו? סקר שנערך הראה שכמעט מחצית מהעובדים יחפשו מעסיק חדש במקום לוותר על היכולת לעבוד מהבית לפחות בחלק מהזמן. האפשרות לעבוד מהבית הפכה להיות דרישת סף מבחינת העובדים והם אינם מעוניינים לוותר עליה.

 

העבודה מהבית הראתה לעובדים שהם יכולים לקבל כמעט הכל בו זמנית

 

  1. גמישות על פני נאמנות

בחברות שלא התנהלו נכון במעבר לעבודה מרחוק, העובדים הרגישו שהם "הושארו מאחור" על ידי מנהלים שלא סיפקו להם את התמיכה. סקר שנערך בנושא העלה כי כמעט 50% מהעובדים הרגישו פחות קשורים למעסיקם בתקופת הקורונה. כך שבמיוחד היום, בעידן ה Work from anywhere,  מתאפשר לעובדים לבחור בגמישות על פני נאמנות למעסיקים מהם התנתקו בשנה וחצי האחרונות.

 

שינויים אלה, משפיעים באופן דרמטי על חברות ומעסיקים. ידוע כבר לכול כי שמירה על עובד טוב משתלמת הרבה יותר מאשר שכירת עובד חדש בהתחשב בעלויות הגבוהות של גיוס והכשרה ובערך של הניסיון והיציבות התעסוקתית של הארגון כולו.

 

מה ניתן לעשות כדי לעצור את הנטישה?

  1. ידע זה כוח

חקרו את המגמות הרלוונטיות עבור הענף והחברה שלכם. ההכנה היא המפתח להסתגלות לשינוי. אל תירדמו בשמירה – הכירו את המגמות והתזוזות הפתאומיות בשוק העבודה שעשויות להגיע והתאימו עצמכם אליהן, הן כבר בדרך.

 

ההכנה היא המפתח להסתגלות לשינוי. אל תירדמו בשמירה

 

  1. אג'יליות זה שם המשחק

הסיבה העיקרית שהעובדים רוצים להמשיך לעבוד מרחוק היא הגמישות והיכולת לשפר את האיזון בין הבית לעבודה. אמנם היתרונות בעבודה מהמשרד הם רבים: הגברת תחושת השייכות, אינטראקציות ספונטניות, פיקוח טוב יותר, אך הם אינם מתעלים על  היתרונות של עבודה חלקית מהבית. רצוי מאוד לשקול להתאים את הארגון לעבודה במודל היברידי גמיש, וליישר קו עם המגמה המרכזית של עולם העבודה של היום. האתגר המרכזי בעבודה היברידית הוא התאמת הארגון אליו, לאחר ההתאמות היתרונות בעבודה במודל זה לארגון ולעובדיו, רבים.

 

  1. אבחון והערכה ארגונית מחודשת לחיזוק המחוברות

בשל השתנות עולם העבודה בזמן כל כך קצר ובכלל זה השינויים הרבים גם בארגון שלכם, כל ארגון עשוי למצוא תועלת גדולה באבחון השינויים והאתגרים שנולדו מתוכם ובהתמקדות בפתרונם.  למשל התמקדות בתחושת השייכות שנפגעה, בחיזוק העצמאות, בשיפור האמון בהנהגה וכו'. אבחון מקצועי תורם לתובנות בעלות ערך לתהליך השינוי ועוזר לחברה להתאים שיטות חדשות ומותאמות יותר. שימור עובדים בתקופה כה ורסטילית המקדמת שינוי, תלויה ביכולת שלכם לשמור עליהם מחוברים. סקר שימור העובדים שפותח בחטיבת המחקר והפיתוח שלנו יאפשר לכם לקבל תמונת מצב ארגונית ולזהות את הנקודות הקריטיות לטיפול. כך, תוכלו להשקיע משאבים במקומות הנכונים ולשמור על האנשים שלכם בארגון.

בהצלחה

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30